Кирило II, 1758—1763.
СПЦ о петицији за одбрану Еп. Артемија
- Датум последње измене петак, 16 април 2010 20:53
- Погодака: 18475
Реч је о тексту објављеном на више антицрквених интернет-сајтова 19. марта ове године који, под видом тобожње подршке привремено разрешеном од дужности управљања Епархијом Епископу рашко-призренском г. Артемију, грубо подрива црквено јединство и канонски поредак Српске Православне Цркве. У том „Апелу", који највише личи на секташке памфлете, директно се удара на институцију Светог Архијерејског Синода, којим председава Његова Светост Патријарх српски, и омаловажава се Устав Српске Православне Цркве. Састављачи овог крајње недобронамерног и антицкрвеног текста немају поштене намере јер решење за своју забринутост, код неких искрену, а код неких фингирану, не траже у послушности саборном црквеном поретку већ још више компликују и вишеструко отежавају положај Преосвећеног епископа Артемија тиме што његово име доводе у везу са својим нецрквеним и разбијачким ставовима. Наводно тражећи правду, састављачи и поборници овог памфлета устају против сваког права и реда, отказујући послушност не само канонски постављеном администратору Епархије рашко-призренске већ и Његовој Светости Патријарху српском и Светом Архијерејском Синоду, који су Његово Преосвештенство епископа Атанасија умолили да се прими ове тешке и одговорне дужности, дајући му, за време његове администратуре, сва права епархијског архијереја ради успостављања реда и поретка у Епархији рашко-призренској, тешко нарушеног нарочито од онога часа када је Симеон Виловски био произведен за архијерејског заменика и практично контролисао сав живот Епархије.
Позивамо верни народ Српске Православне Цркве да не наседа на лажне и непроверене приче које воде смутњи и неслози, да се не одваја од евхаристијске заједнице са својим епископима, да избегава „парасинагоге", што ће рећи нецрквена групашења, па макар на то позивали и извесни духовници, односно „духовници", већ да, поштујући црквени поредак, молитвено проводи ове најсветлије дане свете Педесетнице у пасхалној радости Христа Васкрслога. Црква Христова почива на вековном канонском поретку, заснованом на светој Евхаристији. Према томе, уношење савременог менталитета петицијâ и политикантски срочених памфлета у црквени живот не може бити прихватљив начин изражавања мишљења православних хришћана. То посебно важи за монахе, за оне хришћане који су се добровољно заветовали на смирени живот у послушности, молитви и тиховању. Они треба да буду пример другима својом кротошћу и љубављу, а не повод за саблазни и смутње. Свети канони Православне Цркве предвиђају строге епитимије - канонске санкције - за монахе који се оглуше и огреше о природу монашког сведочења у Цркви, за Цркву и о Цркви.
Као што је до сада више пута речено, о питањима везаним за привремено разрешење од административних дужности Епископа рашко-призренског г. Артемија и за степен његове канонске одговорности за стање које је у међувремену било створено у Епархији рашко-призренској биће расправљано на овогодишњем пролећном заседању Светог Архијерејског Сабора у духу саборности, канонског поретка, црквене одговорности и уједно искрене и истинске помоћи самом владици Артемију, а не на основу клеветничких памфлета као што је горепоменути „Апел" или пак „протестних скупова" и других начина нецрквеног и неправославног начина понашања.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић