Тадићев говор у СБУН
Говор председника Тадића СБУН
- Датум последње измене уторак, 06 јул 2010 23:20
- Погодака: 14514
Председник Србије Борис Тадић изјавио је да ће Србија бити принуђена да преиспита свој однос према међународном присуству на Косову и Метохији уколико међународни фактори не ускрате подршку дестабилизујућим потезима Приштине.
Председник Србије истовремено је указао да је спровођење плана у шест тачака, који је својевремено предложио генерални секретар УН а подржао Савет безбедности, једини начин да се успостави стабилност на Косову.
Обраћајући се Савету безбедности УН, ванредно сазваном на захтев Србије поводом недавног напада на становнике северног дела Косовске Митровице, председник Тадић је истакао да је тај инцидент био покушај да се повећају медјуетничке тензије и саботирају настојања да се додје до одрживог мира у покрајини.
"То је још једна погубна последица злонамерног плана, иза кога делимично стоји такозвана Медјународна цивилна канцеларија Питера Фејта, да се на северу покрајине успостави нелегални и нежељени режим", рекао је Тадић, и прецизирао да су две бомбе на учеснике мирног протеста против успостављања канцеларије такозване косовске владе бачене из дворишта која припадају Албанцима.
"Захтевамо од медјународне заједнице да се постара да се ништа слично у будућности не понови, и да нелегална канцеларија у северном делу Косовске Митровице остане затворена", рекао је Тадић, и додао да косовским Албанцима мора бити јасно стављено до знања какве ће бити последица сваког посезања за унилатералним потезима.
Тадић је нагласио да Еулекс мора привести правди починиоце свих напада на Србе, а да НАТО мора задржати постојећи број војника ангажованих на обезбедјивању српских цркава и манастира на Косову.
Београд, како је истакао, неће у српским срединама на Косову толерисати установљавање канцеларија, судова и телекомуникационе инфраструктуре под патронатом привремене администрације у Приштини.
Тадић је подсетио да је након мартовских нереда 2004. године део медјународне заједнице признавањем једнострано проглашене независности наградио косовске Албанце за погром над Србима, и изразио очекивање да Приштина неће бити поново охрабривана да посеже за насиљем.
Председник Србије поручио је да је једини начин да се успостави стабилност на Косову спроводјење плана у шест тачака који је својевремено предложио генерални секретар УН а подржао Савет безбедности.
"Унилатерално проглашена независност, а некима ће бити непријатно да чују ту истину, не може довести до мира и стабилности, јер мир проистиче из договора, као што и стабилност може бити само последица консензуса", рекао је Тадић.
Председник Србије је изразио очекивање да предстојећим саветодавним мишљењем Медјународног суда правде неће бити легитимизована једнострано проглашена независност Косова, јер би, у супротном, свака граница, било где у свету, била угрожена сепаратистичким амбицијама.
"У блиској будућности би и нека друга држава могла да се суочи са искуством Србије, и свет би убрзо схватио да је бујица покренута једнострано проглашеном независношћу Косова прерасла у талас неконтролисаних сецесија широм планете. Зато апелујемо на државе које нису признале Косово да остану при тој одлуци", поручио је Тадић.
Према његовим речима, проблеми на Косову не могу се решавати ван контекста статуса, и зато је неопходно да се у новим преговорима Срба и Албанаца додје до свеобухватног решења.
"Решени смо да додјемо до одрживог договора. Немамо право на неуспех. Наша намера није да било кога понизимо, оно што тражимо је праведно решење за статус Косова које би све стране могле да прихвате", рекао је Тадић, и нагласио да је потребно утишати гласове екстремиста који поручују да је историјски компромис измедју Срба и Албанаца могућ.
Србија, како је закључио, никада, и без обзира на последице, неће признати једностано проглашену независност Косова, али неће ни одустати од трагања за компромисним решењем.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић