Срби за Србе-СМС на 7763
Вести
ДУХОВНИ НЕИМАР КОСОВСКОГ ПОМОРАВЉА - четвртак, 22 август 2019 21:53
Дичићи из Страже ће добити нову кућу! - недеља, 16 децембар 2018 23:04

Српски Архиепископи

Савет безбедности о Косову

savetbezbednstiСавет безбедности УН почео је седницу у Њујорку чија је тема редовни тромесечни извештај Генералног секретара УН о Косову. О ситуацији на Косову први је говорио шеф Унмика Ламберто Занијери, а затим министар спољних послова Србије Вук Јеремић и косовски министар иностраних послова Енвер Хоџа, који је  присуствовао "у личном својству".

Јеремић је позвао чланице Савета безбедности УН да подрже иницијативу Србије да се под окриљем УН спроведе свеобухватна, независна истрага о илегалној трговини људским органима српских жртава, јер би у супротном на делу били двоструки стандарди.

"Ниједна постојећа институција не би била у стању да спроведе свеобухватну истрагу или да обезбеди сарадњу свих потребних страна. Само механизам који би створио Савет безбедности би то могао да изведе. Без тога они за које се сумња да су учесници илегалне трговине органима могли би да остану изван домашаја", поручио је Јеремић.

Да би Еулекс могао да изврши ову истрагу, морао би потпуно да се дистанцира од албанских власти, морао би да обезбеди заштиту сведока, али и да се дистанцира од, на пример, случаја Фатмира Љимаја који се, практично "руга" Еулексу који неће да га ухапси, рекао је Јеремић.

"Ми не тражимо ништа више и немамо морално право да прихватимо ништа мање. Ако су све истраге о ратним злочина имале истрагу, зашто би онда злочини против Срба били пресадан. Ми тражимо објашњење, какав би ово био преседан. Ниједан ратни злочинац не сме да има имунитет или заштиту", рекао је Јеремић.

"У име моје земље позивам да се детаљно истражи злочин о отимању органа и убиству невиних српских цивила. То је наша обавеза, обавеза и према породица жртвама и ми њих нећемо оставити на цедилу", рекао је Јеремић.

Министар Вук Јеремић рекао је да подржава преданост Унмика да представља Косово у иностранству са чим се албанска страна не слаже.

Јеремић је поновио да Србија неће признати независност Косова и да већина чланица УН поштује интегритет Србије. "Захвални смо тим земљама на принципијелном ставу", рекао је Јеремић.

"Желим да нагласим да је Србија снажно предана дијалогу са Приштином, али је још увек рано за давање било каквих оцена. Надамо се да ће замајац који је постигнут бити одржан", рекао је Јеремић, подсетивши на теме о којима се до сада разговарало са Приштином.

Чврсто верујемо да УН морају да буду присутне за време преговора, то је транспарентан процес и ми немамо шта да кријемо, рекао је Јеремић.

Јеремић је, међутим, указао на "културу некажњивости" на Косову, где су скрнављење светковина честа ситуација, а да нема кажњених.

Занијери: Унмик ће помоћи у истрази

Шеф Унмика Ламберто Занијери рекао је да је неопходно да оптужбе по наводима Дика Мартија буду истражене. Занијери је подсетио да је мисија Европске уније на Косову саопштила да је способна за ту истрагу и рекао да ће Унмик сарађивати у истрази.

Занијери је истакао да је, представљајући извештај о Косову, рекао  да је дијалог Београда и Приштине кренуо добро и да су отворена бројна питања.

Занијери је рекао да су представници Београда и Приштине и данас разговарали у Приштини, али да је дијалог обележен насиљем на улицама, где је било и повређених.

Говорећи о попису, Занијери је рекао да се очекивало да ће попис на северу Косова почети у мају, али да се сада не може рећи када ће се то десити, јер не постоји сарадња између локалних институција.

Економска ситуација на Косову је лоша, а инфлација је висока. Немање економске перспективе главни је узорк оваквог стања, рекао је Занијери.

Шеф Унмика је рекао да власти у Приштини дају позитиван сигнал повратку Срба на Косово, али је релна ситуација по том питању другачија и да су повратници суочени са великим проблемима.

Независна и непристрасна истрага

Генерални секретар УН Бан Кимун проследио чланицама Савета безбедности захтев Србије да то тело УН покрене истрагу по наводима из извештаја известиоца Дика Мартија.

Бан Кимун је у свом најновијем тромесечном извештају истакао да је потребна темељна, непристрасна и независна истрага о трговини људским органима на Косову, са снажним програмом заштите сведока и пуном сарадњом свих страна.

Шеф УН је подржао истрагу, али и нагласио да ће УН у потпуности сарађивати у таквој истрази, уколико би била спроведена.

Предлог Србије није формално на дневном реду седнице, али министар спољних послова Вук Јеремић је раније најавио да ће покренути разговор о иницијативи Србије, коју је у међувремену подржао генерални секретар УН.

О тој теми се у Савету безбедности УН већ разговарало у фебруару, када је министар спољних послова Вук Јеремић најавио иницијативу Србије. На тој седници, четири чланице Савета безбедности УН, сматрале су да је довољно да се истрагом о трговини људским органима бави Еулекс.

Седници у Њујорку ће, како је најављено, присуствовати и министар иностраних послова Косова, Енвер Хоџа. Представници Косова, по правилу, таквим седницама присуствују у "личном својству", на позив једне од чланица, на основу члана 39 правила процедуре Савета безбедности.

Газиместан 2012. године

 

patrijarh

Мудрости патријарха Павла

Верујући у Господа остварујемо смисао живота...

Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству...

Злочини над Србима на Косову и Метохији

Крвава жетва 1999. у Старом Грацку

 

23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест

Више

Крематоријум за Србе - Клечка

 

Село Клечка , 27. август 1998.

Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици

Више

Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи

Светислав, Зоран, Драган, Вукота и два Ивана недужно гледају са читуља, Пећ се претворила у град
Више

Страдање фамилије Костић из Ретимља

Породицу Костић из Ретимља код Ораховца називају најтрагичнијом породицом на Косову. Најпре је
Више

Отац Харитон Лукић

Медју бројним зртвама Косовско-метохијске трагедије су монаси Манастира Светих Архангела, Отац
Више

Злочини гњиланске групе

Против 17  чланова озлоглашене банде, Тужилаштво за ратне злочине Србије крајем  јуна је
Више

Злочин у Гораждевцу

13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници

Више

17. март 2004. - ПОГРОМ

СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ

  • СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Више

Напад на аутобусе код Подујева

16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад  на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама

Више

Убиства у Церници

01.09.2003. године

Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама

Новица

Више

Списак убијених Срба

  • СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ

Овај списак

Више

Списак киднапованих Срба

Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку

Више

Распеће Ђорђа Мартиновића

 

“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г. 
Истина скривана пeтнaecт година.

Више

ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA

На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999.
Више

Обећања политичара

Део Вулинових (не)испуњених

јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на

Више...

Остају српске институције на

Србија не сме да дозволи да Срби на Косову и Метохији
Више...

Нећу се смирити док Косово и

БЕОГРАД, 21. фебруара 2008. 
Николић је, говорећи
Више...

Како је нестао акциони план?

Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције

Више...

Никада нећемо признати

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је

Више...

Никада нећемо признати Косово

07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић

Више...

gorazdevac zlocin

sporazum o reg preds

1244

djordje martinovic

 

 

Будите у конткту са нама

www.kosmet.net YOUTUBE канал

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %