Вићентије Поповић, 1713—1725.
Председница из коверте америчког амбасадора
- Датум последње измене недеља, 10 април 2011 22:04
- Погодака: 3635
"Рекао сам да се повлачим и у том тренутку ме је амбасадор Дел питао да ли сам сигуран. Рекао сам - повлачим се, не желим да будем више коалициони кандидат за председника. А онда је он отворио коверат који је затворен лежао на столу и рекао: ово треба да прихватите јер ћете изгубити великог пријатеља и америчку агенду за Косово", препричао је Пацоли тренутак представљања имена новог председника Косова.
То се све догађало у кући америчког амбасадора у Приштини, навео је Пацоли.
“Када је амерички амбасадор Кристофер Дел из коверта извадио име Атифете Јахјаге како би је предложио за председницу, Хашим Тачи и Иса Мустафа су били изненађени”, казао је Пацоли у интервјуу за приштинску станицу ТВ "Клан Косова".
Признајући да никада раније није чуо за Атифете Јахјагу, Пацоли је казао да су се и Хашим Тачи и Иса Мустафа узајамно погледали када им је представљено Јахјагино име.
Јахјага (36) је синоћ, након што је на ванредној седници косовске Скупштине изабрана за председницу, изјавила да ће бити фактор уједињења и заступати интересе свих грађана, а да је њен идел, као и свих грађана Косова, учлањење у ЕУ и пријатељство са САД.
ЕУ поздравља избор Јахјаге за председницу Косова
Европска унија поздравља избор Атифете Јахјаге за председницу Косова и очекује да ће решење овог питања, поред осталог поспешити и дијалог Београда и Приштине, рекла је данас представница за штампу високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.
''Поздрављамо избор Атифете Јахгајге за председницу Косова. Радујемо се будућем раду са новоизабраном председницом и владом на важној косовској европској агенди, интензивирању наше сарадње и дијалога Београда и Приштине'', Маја Коцијанчић на конференцији за новинаре.
''Добро је да је нађено решење и очекујемо напредак'', додала је она.
Коцијанчић је избегла да одговори на питање о томе како ЕУ гледа на утицај који је у избору председника Косова имао амбасадор САД у Приштини Кристофер Дел.
Бећај: Реаговање САД шамар косовском вођству
Приштински аналитичар Бехљуљ Бећај изјавио је данас да је избор Атифете Јахјаге за председницу Косова резултат немогућности договора коалиционих партнера у власти, и позиције и опозиције, због чега су реаговале САД.
"Као соломонско решење се ту убацио наш алтернативни председник, амбасадор (САД Кристофер) Дел, који је решио ово питање (председника Косова) на амерички начин. Не мислим да је то демократско решење, али више или мање то је шамар косовском вођству које није у стању да се споразуме око суштинских ствари", рекао је Бећај агенцији Танјуг.
Поводом навода Беџета Пацолија да је амерички амбасадор у Приштини одредио ко ће бити будући председник Косова и да је званичнике у Приштини условио подршком Америке ако не буду прихватили предлог, Бећај је казао да до ове ситуације не би дошло да су косовске вође имали вредносно расуђивање који би кандидат био прихватљив за Косово.
"Овако, може се тумачити да је ова ситуација колико трагична, толико и комична", оценио је пристински аналитичар и казао да се ради о озбиљном знаку да Косово не може да иде у правцу стабилизације са оваквим вођством.
"То је озбиљан моменат преиспитивања не само косовског вођства, већ и преиспитивања међународног фактора према косовском вођству, јер се на овакав начин не може изградити демократска држава и не могу остварити суштинска и елементарна људска права и слободе", сматра Бећај.
За председницу Косова Атифету Јахјагу он је рекао да можда има добру биографију и успеха у професионалним обавезама и задацима, али да за њу нико не зна и да она тек треба да се покаже.
У том контексту могу се очекивати лутања, нејасноће и конфузија, што у будућности још више може да продуби кризу, закључио је Бећај.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић