Мојсије Петровић, 1725—1730.
Бан Кимун забринут због Косовa
- Датум последње измене среда, 07 април 2010 22:54
- Погодака: 3632
Први човек Уједињених нација упозорио на могућност избијања нових тензија на северу Косова, али и низ других тешкоћа које прате ишчекивање мишљења МСП. Позитиван помак - Тадићево залагање за помирење.
Генерални секретар УН Бан Кимун изразио је забринутост због нове политике Приштине према северу Косова и позвао косовску владу на опрезно спровођење нове стратегије за тај део територије са већинским српским становништвом.
"Забринут сам због могућности да избију нове тензије на северу Косова, уколико спровођење стратегије за северно Косово приштинских власти не буде транспарентно и праћено дијалогом са локалним заједницама и свим релевантним странама. Осетљива питања која се односе на север Косова могу се решавати само мирним путем и кроз детаљне консултације и координацију свих релевантних играча, узимајући у обзир специфичне околности и бриге свих заједница", наводи се у Бановом извештају у који је Интернет портал Радио-телевизије Србије имао увид.
Извештај Бан Кимуна подељен је амбасадорима Савета безбедности ун 5. априла, а седница на којој ће бити разматрано стање на Косову биће одржана почетком маја, рекли су за Интернет посртал РТС-а дипломати на Ист Риверу.
Генерални секретар светске организације је упозорио да УНМИК није био консултован током израде стратегије за север Косова, која је, у даљем следу догађаја, изазвала бурне реакције свих заинтересованих страна и "додала нову диманику разговорима о северу". Наводи се и да су власти у Приштини за тај пројекат издвојиле око четири милиона евра.
Наводи се и да је председник Косова Фатмир Сејдиу обећао да се та стратегија неће спороводити силом, као и да су лидери косовских Срба, листом, најаву спровођења оценили као опасну провокацију, супротну Уставу Србије и резолуцији 1244 Савета безбедности УН.
Бан је оценио и да је најава спровођења стратегија ујединила лидере Срба са севера Косова, који су, истовремено, у питање довели неутралност Еулекса, наводећи да на северу Косова већ постоје легитимне инстиуиције, које не треба распуштати.
Генерални секретар УН је навео да представљање Косова на међународним скуповима и даље представља проблем, те да се то питање све чешће налази у жижи пажње, пре свега у очекивању саветодавног мишљења Међународног суда правде.
"Нема договора о учешћу косовских институција на међународним скуповима... што је у неким случајевима доводило до неспоразума и изостајања једне или више страна. По правилу, организатори захтевају присуство представника УНМИК-а, који, обично, први иступају, док после њих ставове износе и представници релевантних косовских институција", наводи се у извештају шефа УН.
Бан је, још једном, позвао Београд и Приштину да покажу већу флексибилност и усредсреде се на проширење заједничких интереса и постизање практичних резултата, невезано за проблеме везане за статус.
"Позивам Београд и Приштину да заузму прагматичан став о учешћу представника косовских институција на регионалним и међународним форумима. Регионална сарадња је кључни елемент у напорима да се развију европске перспективе региона", навео је Бан Кимун.
Генерални секретар УН је, као и сви његови претходници у небројено много извештаја, упозорио на "разочаравајуће мали број повратника".
Генерални секретар УН је, у извештају, честитао председнику Србије Борису Тадићу на залагању за помирење током посете северу Косова у јануару.
Безбедносна ситуација је "и даље релативно мирна, али крхка", оцењује се у извештају, уз навођење случајева насиља укључујући и убиства.
Помак, додаје се, није постигнут ни у решавању проблема снабдевања српских села на Косову електричном енергијом. Бан је, такође, навео да је у последња три месеца једнострано проглашену независност Косова признала још само једна држава, односно укупно 65 земаља.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић