Агатанел, 1815—1827.
Није шија него врат!
- Датум последње измене среда, 14 децембар 2011 22:35
- Погодака: 1699
Европска унија није тражила од Србије да призна Косово да би добила статус кандидата за чланство у ЕУ, тврде известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин и шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер.
Међутим, заменик премијера Ивица Дачић каже да формулација да се од Србије не тражи да призна независност Косова јесте лепа за јавност, али да суштински није тачна.
"Ако неко тражи да признате територијални интегритет дела ваше територије, ако тражи да признате да Косово буде представљено без назнака да је то у складу са Резолуцијом 1244, онда 'није шија него врат'", рекао је Дачић, реагујући на изјаву Јелка Кацина.
Заменик премијера Ивица Дачић рекао је да су мале шансе да Србија и у марту добије статус кандидата за ЕУ, јер тешко да може да промени свој став о Косову.
Србија има легитимно право да брани своје националне интересе, рекао је Дачић и апеловао на европске партнере да "полако крену у остваривање раније датих обећања грађанима Србије да Србија има европску перспективу".
"Ми желимо у Европску унију и то је наш национални интерес, али свако у преговорима са ЕУ гледа да заштити своје националне интересе. Зашто би ми били мање Срби него што је Дејвид Камерон Енглез", рекао је Дачић новинарима у Палати Србије.
Кацин: Предизборне изјаве
Известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин рекао је да Европска унија није тражила од Србије да призна Косово да би добила статус кандидата за улазак у ЕУ.
"Европски парламент не располаже ни са каквом информацијом да је Европска комисија од Србије тражила признање Косова. Иза те изјаве стојим. Ниједна друга земља, чланица ЕУ, не може једнострано нешто тако тражити од Србије", рекао је Кацин у изјави за Радио Слободна Европа.
Кацин сматра "да је изјава министра Ивице Дачића, а након ње и председника Србије Бориса Тадића да је признање Косова услов за добијање статуса кандидата изречена за унутрашњополитичке потребе у предизборној кампањи".
Од Србије се једино тражи, тврди Кацин, да омогући слободан проток људи, роба и услуга идеја и капитала, што је основни принцип ЕУ.
Брисел: Признање није услов
И шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер истиче да ЕУ не тражи да Србија ни директно, ни индиректно призна независност Косова.
"Заказали смо састанак за фебруар када би требало да се потврди статус кандидата за Србију и радимо у том правцу", рекао је Дежер новинарима после отварања конференције о заштити потрошача.
Маја Коцијанчич, портпаролка високе представнице ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон рекла је да признање независности Косова није био услов за додељивање статуса кандидата Србији.
"Закључци Европског савета су врло јасни у том погледу, као и саопштење које су дали висока представница Ештон и комесар Штефан Филе. Србија се охрабрује да учини завршне кораке како би у фебруару могла да добије статус кандидата, и ми настављамо да радимо у том правцу", рекла је Коцијанчич за РТС.
На питање да ли је ЕУ као посредник у дијалогу српској страни предложила да одустане од референце на Резолуцију 1244 као решења за представљање Косова, Коцијанчичева је рекла да је 1244 "валидна резолуција у контексту УН".
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић