Антим, 1827—1831.
Савет безбедности о Косову
- Датум последње измене понедељак, 17 мај 2010 21:22
- Погодака: 4088
У Савету безбедности УН у Њујорку одржава се седница посвећена ситуацији на Косову и Метохији, на којој ће ставове Србије заступати министар спољних послова Вук Јеремић. На седници ће бити представљен извештај генералног секретара УН Бан Кимуна који је у априлу прослеђен чланицама Савета Безбедности.
Пред седницу, министар Јеремић рекао је за РТС да ће Србија указати на све пропусте у последњем извештају генералног секретара.
Ситуација се на терену прилично погоршала - пре свега када је реч о положају Срба и другог неалбанског становништва у покрајини, рекао је Јеремић.
"Мислимо да то није адекватно и у пуном светлу представљено у извештају. Ту мислимо на инциденте везане за пресецање телефонских веза, на нападе на повратнике, на ометање саобраћаја, неадекватну заштиту манастира и цркава. Иако се све то наводи у извештају, то није учињено у пуном светлу", додао је министар.
Говорећи о "стратегији за север Косова" коју су припремиле приштинске власти и Међународна цивилна канцеларија, Јеремић је рекао да је захваљујући енергичној дипломатској акцији дошло до тога да су се и УН и Европска унија експлицитно дистанцирале од те идеје која је садржана у Ахтисаријем плану.
"Нема никаквог говора о једностраним плановима за север које би међународна заједница могла подржати. То би могло имати негативне последице по стабилност на терену и то ћемо експлицитно рећи на седници", навео је српски министар.
Јеремић је рекао да ће се седница Савета безбедности одвијати у "атмосфери притисака" како на земље које нису признале једнострану независност Косова, тако и на Србију због њеног залагања за обнављање дијалога.
"Они расту и биће их све више. Они иду у правцу великог броја земаља које нису признале једнострану независност Косова да то ураде, али притисци иду и према нама, јер постоји велики отпор ономе за шта се ми залажемо а то је обнављање дијалога о свим питањима укључујући и будући статус покрајине", рекао је Јеремић.
Министар је додао да Србија мора остати "сталожена, непопуствља у одбрани принципа на којима се заснива њена државна политика".
На седници ће говорити и министар спољних послова Косова Скендер Хисени, у својству приватног лица, пошто ће, по Резолуцији 1244, Покрајину представљати шеф УНМИК-а Ламберто Занијер.
Бан Кимун о Косову
У последњем извештају из априла, генерални секретар Бан Кимун изразио је забринутост због могућег повећања напетости на северу Космета и истакао да је подршка Мисији УН од кључног значаја за стабилност у покрајини.
"Забринут сам због могућности повећања напетости на северу Косова, уколико влада у Приштини не буде спроводила своју стратегију за северно Косово транспарентно и кроз дијалог са локалним заједницама и другим релевантним странама", наведено је у његовом редовном тромесечном извештају Савету безбедности УН.
Кимун је рекао да представљање Косова на међународним скуповима и даље представља проблем, па се то питање све чешће налази у жижи пажње, поготово пре одлуке Међународног суда правде.
Нема договора о учешћу Косова на међунардним скуповима, што је доводило до изостајања једне или више страна, рекао је Кимун и позвао Београд и Приштину да заузму прагматичан став по питању учешћа Косова на регионалним форумима.
Генерална скупштина УН је, у октобру 2008. године, прихватила захтев Србије да Међународни суд правде у Хагу донесе саветодавно мишљење да ли је једнострано проглашена независност Косова и Метохије била у складу са међународним правом.
На претходној седници Савета безбедности УН у јануару, председник Борис Тадић оценио је да би 2010. могла бити година у којој ће за Космет бити пронађено решење у складу са међународним правом и у правцу доприноса остварењу заједничких приоритета, као што је чланство у Европској унији.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић