Никодим II, 1446—1453.
Примена споразума о прелазима од 10. децембра
- Датум последње измене среда, 05 децембар 2012 11:08
- Погодака: 13351
Премијер Ивица Дачић изјавио је синоћ да је на састанку са високом представницом Европске уније Кетрин Ештон и косовским премијером Хашимом Тачијем договорено да споразум о интегрисаном управљању прелазима почне да се примењује од 10. децембра. Дачић је у Бриселу, после вишечасовне радне вечере, изјавио да на прелазима Кончуљ, Мердаре, Јариње и Брањак, неће бити наплате царине за робу која иде Србима на северу Косова, као и да на тим прелазима неће бити никаквих обележја. Према речима српског премијера, грађани са српским документима и српским ауто-таблицама моћи ће да слободно прелазе преко прелаза.
Дачић је прецизирао да ће два прелаза бити завршена и отворена до 10. децембра, а друга два до краја месеца. На тај начин је, казао је Дачић, одбачен захтев приштинске стране да Срби користе косовске таблице, које не могу да добију без узимања косовског држављанства. То је, истакао је Дачић, био услов Владе Србије почне примену споразума. Дачић је рекао да ће радне групе наставити да разговарају о овим питањима. Такође је договорена комуникација Београда и Приштине која ће се одвијати преко официра за везу при мисијама ЕУ у ова два града. Састанак Дачића, Тачија и Ештон у уторак у Бриселу наставак је разговора вођених 19. октобра и 7. новембра. Нешто после поноћи, у ноћи између уторка и среде, када је састанак завршен, Дачић је рекао да ће радне групе Београда и Приштине 10. јануара наставити да разговарају о питању царина, докумената и регистарских таблица.Према његовим речима, Србија ће суспендовати договор "ако би се десило да вечерас договорен режим на административним прелаза буде нарушен".Гарант за спровођење договора, рекао је Дачић, јесте присуство високе представнице ЕУ Кетрин Ештон.
Дачић је такође казао да је договорено да специјална јединица Косовске полиције, у којој ће већину чинити Срби, штити српско културно и верско наслеђе - цркве и манастире - на целом Косову.Дачић је нагласио да је током вечерашњег разговора апсолутно ставио до знања да се на Косову мора одржати мир, и да "ниједна страна не сме тамо да наруши односе међу људима".Подвукао је и да су разговори и дијалог статусно неутрални."Србија има обавезу", рекао је он, "да испуни договоре које је потписала претходна влада, а који нису у интересу нашег народа, али ми смо сада између чекића и наковња, јер ако то не бисмо спровели, онда на путу ка чланству у ЕУ не бисмо отишли даље од статуса кандидата".
Косовски премијер Хашим Тачи је после разговора кратко изјавио да је постигнут договор око административних прелаза и да ће се тамо налазити српски полицајци, косовски полицајци и Еулексова полиција.Упитан да ли сматра да ли ће административни прелази бити државна граница, одговорио је потврдно, а упитан хоће ли бити тамо државних обележја, казао је: "Ако Срби не поставе обележја, нећемо ни ми".
Портпаролка Ештонове Маја Коцијанчич је раније саопштила новинарима да су планирани разговори највише посвећени примени споразума о интегрисаним прелазима (ИБМ), али и другим темама од значаја за живот грађана, као што су заштита српског културног наслеђа на Косову, енергија и телекомуникације.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић