Јоаникије III Караџа-Грк, 1739—1746.
Нећемо напустити свој народ на Космету
- Датум последње измене четвртак, 25 август 2011 22:27
- Погодака: 3457
Председник Србије Борис Тадић изјавио је да постоји могућност да Србија ове године не добије статус кандидата за чланство у ЕУ и датум почетка преговора о чланству, али да и поред тога не може да пристане на захтев да укине своје институције на северу Косова и Метохије.
"Србија неће напустити свој народ на Косову и Метохији. Србија такође неће одустати ни од евроинтеграција. Ако ћемо ми у српској или европској политичкој јавности добити захтев да се Србија определи, мој одговор ће бити да Србија неће одустати ни од једног свог легитимног интереса", изјавио је председник Тадић у интервјуу Танјугу.
Председник Тадић је нагласио да од своје политике очувања националних интереса на КиМ и вођења Србије ка ЕУ неће одустати, јер је за ту политику два пута добио подршку грађана Србије.
Председник Србије је, како је рекао, уверен да је могуће обезбедити задовољење оба стратешка интереса Србије: да брине о својим легитимним интересима на Косову и Метохији и да постане чланица ЕУ.
"Ако то није могуће данас, биће могуће сутра. Ако није могуће прихватити аргумент који је Србија изнела у данашњем дану, уверен сам да ће, након демократске и свеобухватне расправе, тај аргумент бити могуће прихватити већ следеће године", поручио је председник Тадић.
"Да ли ћемо добити статус кандидата и датум за преговоре - то само једним делом зависи од нас. Ја сам уверен да ће Србија испунити сваки услов који је у складу са копенхашким критеријумима, а да ли ће ЕУ испунити свој део посла то ћемо да видимо - то зависи од ЕУ", рекао је Тадић.
Србија, како је нагласио, наставља своју политику европских интеграција и то право нико не може да јој одузме.
Институције важне за егзистенцију
Тадић је поручио да један од услова да Србија добије статус кандидата које је немачка канцеларка Ангела Меркел саопштила током посете Београду - а то је да се укину такозване паралелне институције на северу Косова - за Србију није прихватљив из више разлога, што је објаснио и својој саговорници.
Први разлог је, према његовим речима, то што се не ради о паралелним, већ о јединим институцијама на северу Косова и Метохије и што би њиховим укидањем настао политички и егзистенцијални вакуум на северу покрајине.
Други је тај што је реч о легитимним институцијама чији су представници изабрани на демократски начин на изборима.
Трећи разлог је то што се не ради само о политичким институцијама, већ о институцијама у здравству, просвети, комуналним службама, које су витално важне за егзистенцију сваког човека на северу Косова и Метохије.
Неутемељени аргументи
"Такође", истакао је Тадић, "није утемељен аргумент да институције на северу покрајине треба укинути зато што на том делу Косова и Метохије влада криминал, јер су размере криминала на остатку Косова неупоредиво веће."
"Зато је захтев да Република Србија учествује у укидању националних институција као што су на пример болнице и школе просто неприродан и Србија такав захтев не може да прихвати", рекао је Тадић.
Председник Србије је нагласио да је, и поред тешких порука које је канцеларка Меркел изнела, разговор са њом био отворен и коректан.
"Договор је да наставимо даље да разговарамо. Последица овог разговора није залупљивање врата, већ отварање врата", рекао је Тадић и додао да су исказани ставови једним делом приближни, али да и делом нису сагласни, пре свега када се ради о Косову и Метохији.
Према његовим речима, аргументи који долазе из Немачке, као економски најмоћније државе Европе, морају бити пажљиво анализирани, али нико не може од Србије да тражи да повлачи неприродне политичке потезе и да практично помаже стварање независне државе Косово.
"Морамо да наставимо дијалог и то је заправо и најважнији закључак наших разговора", рекао је Тадић.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић