Арсеније III Црнојевић, 1674—1690, †1706
СОФРОНИЈЕ ПОДГОРИЧАНИН
- Датум последње измене понедељак, 21 децембар 2009 19:27
- Погодака: 4391
митрополит карловачки 1710-1711
Митрополит Софроније, пореклом из Подгорице, замонашио се у Пећкој патријаршији. За епископа пакрачко-славонског хиротонисао га је, 17. маја 1705. године, у манастиру Крушедолу патријарх Арсеније III уз саслужење епископа фрушкогорског Стефана, јенапољског Исаије и будимског Јефтимија. Потврђен је тек 20. јуна 1708. године од цара Јосифа, а на предлог новоизабраног митрополита крушедолског Исаије Ђаковића.
Епископ Софроније по доласку у Пакрац затражио је цркву и епископски двор који је откупио епископ Петроније, а на основу права кадуцитета, и такође наслеђену земљу од поменутог претходника, коју је добио на доживотно уживање. Када су се 1706. године побунили Срби у Малој Влашкој, успео је да их умири и заштити од одмазде власти.
Као естета, епископ Софроније је поверио дуборесцу Георгију Николићу да у дрвету изради клише за антиминсе.
Приликом изненадне смрти митрополита Исаије Ђаковића и он је био у Бечу одакле је послао тело у пратњи архимандрита Никанора Мелентијевића у манастир Крушедол. За архиепископа и митрополита изабран је у манастиру Крушедолу 23. априла 1710. године. Том приликом, новоизабрани митрополит Софроније, добио је наредбу да лично дође у Беч цару да добије потврду. Крушедолски црквено- народни сабор, који је једногласно изабрао Софронија за митрополита, молио је цара да одустане од таквог захтева због великих путних трошкова, али више због тога, што се то противило привилегијама које не предвиђају лични одлазак новоизабраног митрополита владару ради потврде.
Потврдну грамату, из које се види да су односи између Крушедолске митрополије и Пећке патријаршије потпуно уређени, митрополит Софроније је добио од патријарха пећког Калиника 18. маја 1710. године. Она је издата у селу Немету близу Темишвара. Између два изборна сабора у Крушедолу (1708. и 1710. године) аустријске власти су на српску јерархију вршиле страховит притисак да прекину све везе са Пећком патријаршијом и свим источним патријарсима из политичких разлога. Међутим, није то био прави разлог. Аустријске власти и римокатоличка црква су били уверени да ће са кидањем веза међу православним патријаршијама лакше спровести унија.
Нови митрополит је само једну синђелију издао у Крушедолу епископу бачком Христофору Димитријевићу, а та синђелија се у естетском погледу, својом орнаментиком, разликује од грамате коју је издао митрополит Исаија. Интересантно је да митрополит Софроније у овој грамати себе назвао «егзархом трона пећког».
О раду митрополита Софронија за време његовог краткотрајног архипастирства остало је мало података. Пакрачкој цркви је поклонио Тетрајеванђеље а у миклеушкој цркви се чувао антиминс који је осветио 1710. године.
За његово време обновљена је, 1709. године, књига молбан Пресветој Богородици и правило светом великомученику Теодору Тирону у манастиру Хопово, а 1710. године књига Златоуст у манастиру Јаску.
Митрополит Софроније умро је 7. јануара 1711. године у Сремским Карловцима у 43. години живота и сахрањен је у Саборној цркви у Сремским Карловцима.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић