Срби за Србе-СМС на 7763
Вести
ДУХОВНИ НЕИМАР КОСОВСКОГ ПОМОРАВЉА - четвртак, 22 август 2019 21:53
Дичићи из Страже ће добити нову кућу! - недеља, 16 децембар 2018 23:04

Арсеније III Црнојевић, 1674—1690, †1706

МОЈСИЈЕ ПЕТРОВИЋ

митрополит београдско-карловачки (1725-1730)


Митрополит Мојсије рођен је у Београду 1677. Године од оца Петра и мајке Јелисавете која се касније замонашила. Прво образовање стекао је у Београду у грчкој школи, а касније је био на школовању код патријарха Арсенија III у Сентандреји. У сентандреји је пре монашког пострига рукоположен у чин ђакона, а затим је боравећи у Пећи вероватно у некој мисији везаној за избор новог патријарха Калиника, примио монашки чин. По повратку из Пећи митрополит Стефан Метохијац га је рукоположио у чин јеромонаха. 
За митрополита дабробосанског хиротонисао га је патријарх пећки Калиник 30. Октобра 1709. Године. У Сарајево је митрополит Мојсије стигао око 19. новембра, али се брзо вратио назад у Пећ. Док је управљао дабробосанском митрополијом често је дио ван своје митрополије. Разлог његових честих одсуствовања је учешће митрополита Мојсија у разним мисијамо које је обављао за пећку патријаршију. Ипак, и поред тога, када је патријарх Мојсије Рајовић јавио општинским властима у Сарајеву да је митрополит постављен за београдског митрополита, они су изразили своје жаљење и тражили да остане и даље у Сарајеву. Та молба није деловала на патријарха да промени саборско решење, тако да је митрополит Мојсије прешао из Сарајева за Београд. 
Пре закључења Пожаревачког мира митрополит Мојсије је путовао у Беч 1718. Године да тражи да буде потврђен за архиепископа и митрополита београдског. Такође је тражио да буду гарантована сва права и слободе које су Срби имали у Угарској. 
Мојсијева жеља је била да буде потврђен за митрополита свих Срба у Аустрији, међутим, он је потврђен само за архиепископа и митрополита у Србији. И патријарх Мојсије га је потврдио за самосталног архиепископа и митрополита краљевине Србије и Баната темишварског. 
Дворски ратни савет се плашио да се не уједине Београдска и Карловачка митрополија, па је наложио београдском заповеднику генералу Одијеру да мотри на митрополита да не преузме власт над целим српским народом. Царски рескрипт, од 23. јуна 1722. године, забранио је да на црквено народном сабору, који је одржан у септембру 1722. године у Новом Саду, узму учешће посланици из Србије и Баната. Међутим, митрополит Мојсије не само да је отишао на сабор, већ је и активно учествовао у његовом раду. Сабор је једногласно изабрао 8. Септембра 1722. Године митрополита Мојсија за коадјутора и помоћника болесном митрополиту карловачком Вићентију Поповићу. Сабор је такође донео одлуку да се после смрти једног од ове двојице митрополита обе митрополије споје у једну. На ове Саборске одлуке, 24. новембра 1722. године, издат је краљевски рескрипт по коме се не дозвољава постављање коадјутора а посебно не у лицу митрополита Мојсија. 
Иако су ова два митрополита имали несугласица у неким ранијим временима, митрополит Викентије је био посебно упоран да се одлука о сједињењу двеју митрополија спроведе у дело. Митрополит Вићентије је умро 23. октобра 1725. године, а Изборни сабор састао се 1726. године, и против воље државних власти изабрао Мојсија за архиепископа свих Срба под аустроугарском влашћу. Тада је двордки комесар добио из Беча упутство да Мојсија устоличи само као архиепископа и митрополита карловачког. Устоличење је извршено 27. фебруара 1726. године. На молбу сабора да се обе митрополије уједине, цар је Мојсију поверио да управља и београдском митрополијом., а потом му је уступљена на администрацију Србија, темишварски Банат и Мала Влашка. И поред свих забрана, народ је на ове две митрополије гледао као на јединствену Београдско-карловачку митрополију, а ову титулу ће носити и сви српски патријарси обновљене Српске патријаршије од 1920. године. 
Пред митрополитом Мојсијем је био велики посао на организацији митрополије на чијем је челу био. Велики проблем је било школовање, српских школа није било, а у аустријске Срби нису хтели да шаљу своју децу због опасности од уније. Зато је митрополит Мојсије покушао основати српске школе помоћу руских учитеља који су били одани православљу. Мудрој и истрајној енергији митрополита Мојсија пошло је готово немогуће за руком, он је основао руске школе међу аустроугарским Србима. На његову молбу руски цар Петар Велики послао му је 400 буквара и 100 славенских граматика. 
Поред многих заслуга митрополита Мојсија за њега је везано и увођење матичних књига код нас. Боравећи у Будиму митрополит је наредио 7. јануара 1727. године да протосинђел обучи свештенике у Сремским Карловцима и по свим протопопијама да од 1. јануара бележе у посебне бележнице све случајеве смрти, рођења и венчања, док не добију одређене протоколе за то са упутством за попуњавање. 
Колико је митрополит Мојсије био савестан поглавар цркве, а у исто време и врло строг, види се из многих његових уредби. Он је одредио да сви свештеници, и мирског и монашког реда, морају бити униформисани. Мирски свештеници су морали носити одећу плаве, а монашка лица црнр боје. 
Митрополит Мојсије је велики део своје службе провео путујући, учећи и бранећи поверено му стадо, ради чега су га турске власти и затвари у тамницу, а ни аустријанци га нису штедели. 
Умро је 27. Јула 1730. Године у Београду и сахрањен је у београдској Саборној цркви. У манастир Крушедол пренео га је његов егзарх Петар Ненадовић 1739. године.

Газиместан 2012. године

 

patrijarh

Мудрости патријарха Павла

Верујући у Господа остварујемо смисао живота...

Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству...

Злочини над Србима на Косову и Метохији

Крвава жетва 1999. у Старом Грацку

 

23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест

Више

Крематоријум за Србе - Клечка

 

Село Клечка , 27. август 1998.

Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици

Више

Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи

Светислав, Зоран, Драган, Вукота и два Ивана недужно гледају са читуља, Пећ се претворила у град
Више

Страдање фамилије Костић из Ретимља

Породицу Костић из Ретимља код Ораховца називају најтрагичнијом породицом на Косову. Најпре је
Више

Отац Харитон Лукић

Медју бројним зртвама Косовско-метохијске трагедије су монаси Манастира Светих Архангела, Отац
Више

Злочини гњиланске групе

Против 17  чланова озлоглашене банде, Тужилаштво за ратне злочине Србије крајем  јуна је
Више

Злочин у Гораждевцу

13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници

Више

17. март 2004. - ПОГРОМ

СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ

  • СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Више

Напад на аутобусе код Подујева

16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад  на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама

Више

Убиства у Церници

01.09.2003. године

Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама

Новица

Више

Списак убијених Срба

  • СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ

Овај списак

Више

Списак киднапованих Срба

Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку

Више

Распеће Ђорђа Мартиновића

 

“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г. 
Истина скривана пeтнaecт година.

Више

ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA

На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999.
Више

Обећања политичара

Део Вулинових (не)испуњених

јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на

Више...

Остају српске институције на

Србија не сме да дозволи да Срби на Косову и Метохији
Више...

Нећу се смирити док Косово и

БЕОГРАД, 21. фебруара 2008. 
Николић је, говорећи
Више...

Како је нестао акциони план?

Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције

Више...

Никада нећемо признати

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је

Више...

Никада нећемо признати Косово

07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић

Више...

gorazdevac zlocin

sporazum o reg preds

1244

djordje martinovic

 

 

Будите у конткту са нама

www.kosmet.net YOUTUBE канал

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %