Како се слави слава?
Јеремић и Бан Кимун о Косову
- Датум последње измене четвртак, 29 јул 2010 22:28
- Погодака: 1506
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић и генерални секретар УН Бан Кимун разговарали су у Њујорку о ситуацији на Косову, што је први сусрет представника Београда и шефа светске организације после изношења саветодавног мишљења Међународног суда правде.
Генерални секретар је рекао да планира да блиско сарађује са Европском унијом, која је понудила да створи услове за дијалог између Београда и Приштине, рекао је Банов портпарол Фархан Хак Интернет порталу Радио-телевизије Србије, наводећи да су Бан и Јеремић разговарали и о нацрту резолуције о Косову, који је Србија у среду предала Генералној скупштини УН.
Бан је, истовремено, позвао све стране укључене у решавање косовске кризе да подрже конструктиван дијалог и решавање свих преосталих отворених питања, уз одржање политичке стабилности и уздржавање од било каквих провокација.
"Посвећени смо тражењу компромисног решења за Косово и сматрамо да се до њега може доћи искључиво мирним путем, кроз преговоре, а не једностраним корацима, рекао је Јеремић агенцији Танјуг.
Јеремић је напоменуо да Србија тражи подршку УН за тражење компромиса преговорима, што се види кроз садржај резолуције коју је поднела Генералној скупштини УН, а која ће се на дневном реду у септембру.
"Биће изузетно тешко под новонасталим околностима остварити већину у Генералној скупштини УН, али учинићемо све да то постигнемо. Од пресудне је важности да се очувају мир и стабилност на територији покрајине, истакао је министар Јеремић.
Први човек светске организације и шеф српске дипломатије су, такође, разговарали и Конференцији о разоружању, која ће се крајем септембра одржати у Њујорку. "Генерални секретар је рекао да се нада да ће министар Јеремић учествовати у раду ове конференције", рекао је Хак.
Током боравка у Њујорку, министар Јеремић ће се обратити и форуму Покрета несврстаних и одржати велики број састанака са амбасадорима земаља чланица УН.
Јеремић својим саговорницима преноси позицију Србије, после изношења саветодавног мишљења Међународног суда правде и представља даље кораке које је Влада Републике Србије усвојила као стратегију у одбрани суверенитета и територијалне целовитости.
Шеф српске дипломатије упозорио је да ће, уколико не буде постигнут споразум о решењу за Косово, бити створен преседан примењив у целом свету и заложио се за праведно решење прихватљиво за обе стране.
У ауторском тексту о Косову у америчком листу Волстрит џурнал, Јеремић је упозорио да Међународни суд правде у свом мишљењу није подржао став да је једнострано проглашена независност Косова јединствен случај, као ни тврдње Приштине да је Косово држава.
Јеремић је, у чланку за амерички дневник, такође, поручио да је отпочињање дијалога, који ће резултирати компромисом и обострано прихватљивим решењима за сва нерешена питања - једини пут напред.
Министар спољних послова поновио је став да Србија никада неће признати независност Косова.
Мисија Србије при Уједињеним нацијама поднела је, у среду, Генералној скупштини УН Резолуцију, којом се јасно истиче да једнострана сецесија није прихватљив начин за решавање територијалних питања и позива на проналажење решења путем дијалога.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић