Свете тајне
Можемо и без нове декларације о Косову
- Датум последње измене недеља, 13 новембар 2011 18:30
- Погодака: 5240
"И ако је нема, то не значи да настаје неки црни дан, било би добро да она може да буде донета, али и не мора", рекао је Тадић гостујући на "Првој" телевизији.
Тадић је, осврћући се на дијалог са Приштином, рекао да још нема договора у вези са административним прелазима, али да се разговара о "интегрисаном управљању".
"Ми све време идемо са иницијативама, а Приштина би желела да преговоре претвори у процес који би подразумевао имплицитно признање Косова од стране Србије", рекао је Тадић, и додао да албанска страна жели да административне прелазе прогласи границама, на шта Србија никада неће пристати.
Тадић је истакао да је садашња генерација политичара дужна да пронађе решење за косовски проблем, чак и ако он неће задовољити све грађане Србије.
"Ја бих волео да неко други буде крив за то што нико не може да буде задовољан решењем на Косову, али нешто морамо да остваримо", објаснио је Тадић, додајући да ће, како време одмиче, могућности да Србија нешто добије када је реч о Косову бити све мање.
У прошлости је, како је објаснио, унутрашњи политички консензус о Косову постојао зато што се нису доносиле никакве одлуке, већ је то, пре свега, било емотивно питање, али данас се одлуке морају доносити и зато се јављају несугласице, чак и у оквиру владајуће коалиције.
"Лако је бавити се Косовом када нема одлука. Тешко је изаћи пред грађане и рећи - то је мој став, јер свима је јасно да не можемо да добијемо све и да ћемо више да изгубимо него што ћемо да добијемо", истакао је Тадић.
Косово остаје проблем ЕУ и САД
Подсећајући да је због Косова вођен рат са НАТО, Тадић је рекао да довођење у питање одлука великих сила, односно последица рата, неминовно доводи до повећања агресије у политичким односима великих сила према Србији.
Тадић је објаснио да ће Косово, као и до сада, остати проблем ЕУ и САД.
"Ако ико мисли да Русија, Кина или Бразил третирају Косово као свој горући проблем јесте веома наиван. У наредних десет година Косово ће бити горући проблем ЕУ и САД и они су због тога водили рат", рекао је Тадић.
Србија, како је додао, и поред тога настоји да у процесу трајног решавања тог проблема добије што више, и то чини "дипломатским ратом", али драстичне мере попут тужбе против неке од земаља које су признале Косово неминовно би довело до новог заоштравања политике према Србији.
Тадић је истакао и да решење не може бити оно што предлажу странке окупљене испред програмског документа "Преокрет" (ЛДП и СПО), јер би то било потпуно одустајање државе Србије од права да има своје интересе.
"Те странке предлажу одустајање, а ја не могу да одустанем јер би то угрозило интересе Србије и на другим локацијама где постоји политичка нестабилност", казао је Тадић.
Спреман на ризичне потезе
Тадић је поручио да је спреман да донесе ризичне одлуке у вези са Косовом чак и ако би оне угрозиле његов резултат на изборима.
"Ако видим да је решење могуће ја сам спреман да отворим спорна питања ако на то пристане друга страна", рекао је Тадић.
"Српско-албански конфликт се може решити и не признајући и не делећи Косово, постоји простор за креативна решења, али се поставља питање да ли албанска страна жели да се договори са нама јер они не желе решење проблема већ само независност из националних разлога, а ми независност не дамо", рекао је Тадић.
Он је истакао да се у делу ЕУ створио утисак да Србија жели поделу Косова, што, како је нагласио, није истина, јер би се таквим решењем кршио Устав и практично делила Србија.
"Нема копије, морамо да постигнемо специфично решење узимајући у обзир постојећа решења у свету", казао је Тадић, објаснивши да Србија не треба да одустанемо од Косова, али да то није довољно будући да се мора пронаћи решење за живот људи и за економске интересе Србије.
Председник Србије је подсетио да предлаже четири тачке као оквир за решење косовског проблема - статус севера Косова, положај Срба јужно од Ибра, и питања манастира СПЦ и имовине Србије.
Разговарајући у емисији "Став Србије" са новинарима Драганом Бујошевићем, Слободаном Рељићем, Драгољубом Жарковићем и аналитичарем Владимиром Тодорићем, Тадић је, одговарајући на примедбу да није добро то што су разговори са Приштином нетранспарентни, Тадић је рекао да је политика Србије транспарентна, али да преговори који су осветљени рефлекторима најчешће не уроде никаквим плодом.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић