Свете тајне
Резолуција омогућава дијалог Београда и Приштине
- Датум последње измене четвртак, 16 септембар 2010 10:24
- Погодака: 2398
"Србија је доследна у ставу да дође до дијалога, јер он је неминован и нужан, а треба разговарати о свим спорним питањима, решењима за очување српске заједнице и за побољшање услова живота косметских Срба", указао је министар Богдановић у интервјуу за данашње "Вечерње новости".
Богдановић је истакао да за Србију статус њене јужне покрајине "и даље представља централно питање", приметио како су "за оне који су признали једнострано проглашену независност, кључна, вероватно, тзв. техничка питања".
"Став Београда је познат - дијалог је једини начин решења косметских проблема, али такође је позната црвена линија испод које нећемо и не можемо да идемо," поручио је Богдановић.
Министар је подсетио да се током преговора у којима је посредник био Марти Ахтисари, разговарало о низу тема - децентрализацији, културној баштини, економским и својинским питањима, итд. - а готово сваки пут се дешавало да се процес "заглави" на статусним питањима.
"Чак и да се формално заобиђе статус, наићи ћете на њега испод површине сваког од ових питања," приметио је српски министар.
Богдановић је изнео да званични Београд има листу приоритетних тема, али испитује редослед потеза, од којих је први припрема дијалога који подразумева дефинисање низа питања и детаља.
Богдановић је, на основу прошлих искустава, истакао да је за почетак и успех дијалога неопходна темељна припрема, али сматра да то "неће бити нимало лак ни краткотрајан процес".
Министар даље мисли да у је у посредовању око преговора централна улога намењена ЕУ.
"С друге стране, без искуства и утицаја Уједињених нација, Русије и Сједињених Америчких Држава, тешко је замисливо стабилно вођење ионако компликованог и комплексног процеса," приметио је Богдановић.
На питање да ли ће и територије бити предмет разговора - да северу покрајине буде дат посебан статус, а да, евентуално, и југ Србије буде "на столу", министар Богдановић је закључио како су "разни сценарији и опције који се појављују с времена на време по медијима, од разних извора до аналитичара, само спекулације и ништа више."
Дзуринда: Београд и Приштина треба да разговарају о свему
Министар спољних послова Словачке Микулаш Дзуринда изјавио је да би представници Београда и Приштине требало да разговарају о свему, па и о статусу, јер ниједно питање не треба да буде забрањено.
На питање када ће представници Београда и Приштине сести за исти сто и започети дијалог, Дзуринда је за "Вечерње новости" казао је да би за обе стране било најбоље да се то догоди што пре.
"Требало би да покажемо добру вољу, одговорност и позитиван став једни према другима. Нема друге опције ни за Београд, ни за Приштину него да разговарају и иду заједно ка Европској унији. То је једини пут", истакао је министар Дзуринда.
Дзуринда, који је између 1998. и 2006. био и премијер Словачке, је нагласио да је срећан што су се председник Борис Тадић и српски лидери одлучили за будућност, а не за прошлост.
Шеф словачке дипломатије је, такође, рекао да је тешко замислити да актуелни став Косова може да се промени, али да, с друге стране, "мора да буде јасно да о свему треба да се разговара".
Дзуринда је, такође, казао како став Словачке о једнострано проглашеној независности Косова остаје исти.
Дзуринда је нагласио да се после усвајања Резолуције Србије и Европске уније о саветодавном мишљењу Међународног суда правде, одговор чланица ЕУ очекује и да је он потребан.
"Сигуран сам да ће кредибилитет ЕУ бити већи уколико будемо способни да одговоримо на кандидатуру Србије за стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ. То ће бити суштинско за стабилност и позитиван развој у Србији, што је пресудно са европског становишта", казао је Дзуринда.
"Сматрам да ће ова, тренутно не тако велика потешкоћа, бити превазиђена веома брзо. Верујем да ће Савет министара у октобру да затражи од Европске комисије да почне израду мишљења о српској кандидатури, и желим томе да допринесем", закључио је шеф словачке дипломатије.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић