Тадићев говор у СБУН
МСП неће легализовати сецесију Косова
- Датум последње измене среда, 21 јул 2010 21:28
- Погодака: 1831
"Морамо, ипак, бити спремни на све, али једно је сигурно - Србија неће променити свој став о непризнавању једностраног проглашења независности, као и неопходности проналажења компромиса. Наша борба за такво решење ће вероватно бити дуга и тешка, али од ње нећемо одустати", поручио је Јеремић у интервјуу Танјугу уочи одласка у Хаг, где ће сутра Међународни суд правде саопштити мишљење о легалности сецесије Косова.
Јеремић је, у сусрет објављивању саветодавног мишљења, изразио уверење да ће оно отворити пут Србији да исправност своје политике потврди на јесен у Генералној скупштини УН.
"Једини начин да се дође до компромисног решења је кроз преговоре, и надам се да ће тај став са нама поделити и већина оних земаља које буду учествовале у дебати у Њујорку", рекао је Јеремић.
Шеф српске дипломатије је истакао да у овом тренутку већина држава чланица УН подржава суверенитет и територијални интегритет Србије, али да Београд неће имати лак задатак да издејствује усвајање резолуције у Генералној скупштини УН јер ће многе земље бити под притиском да пре тога признају Косово.
"Уложићемо све напоре да нових признања буде што мање, и да на јесен ове године буде усвојена резолуција Србије. То ће бити јако тежак, али не и немогућ задатак. Најважније је да очувамо сталоженост и наставимо са неуморним и добро осмишљеном дипломатским ангажовањем", казао је Јеремић.
То ангажовање је, како је додао, у току - већ сутра ће на Самиту Афричке уније у Уганди висока делегација из Београда, предвођена потпредседником владе Божидаром Ђелићем, заступати становиште Србије.
Упитан да ли ће резолуција са којом ће Србија изаћи пред Генералну скупштину УН резултирати конфронтацијом са државама које су признале независност Косова, међу којима су САД и најутицајније чланице ЕУ, Јеремић је истакао да Србија не жели конфронтацију са било ким, па ни онима који су се определили да признају једнострано проглашену независност Косова.
"И до сада смо чинили све да, и поред политичких разлика које са тим државама имамо по овом питању, не дође до било каквих тензија. Наставићемо да се тако понашамо и у будућности", истакао је Јеремић.
Коментаришући спекулације да би дипломатска иницијатива Србије поводом Косова могла да блокира њен пут ка ЕУ, Јеремић је оценио да у процесу проширења ЕУ на Западни Балкан постоје препреке које су далеко озбиљније природе, а које немају везе са нашом земљом.
"Постоје далеко озбиљније препреке на путу проширења ЕУ на Западни Балкан, него што је неслагање између Србије и једног броја чланица Уније по питању статуса Космета. Нема никакве сумње да оне не би биле уклоњене чак ни када бисмо ми одустали од наше принципијелне политике", објаснио је Јеремић.
Упитан да ли ће резолуција Србије, уколико буде усвојена у Генералној скупштини УН, бити обавезујућа за Приштину и државе које су признале независност Косова, Јеремић је оценио да смо сведоци времена у којем ништа у међународним односима није обавезујуће, али да је чињеница да одлуке Генералне скупштине УН имају незанемарујућу политичку тежину.
Коментаришући спекулације медија да би Србија у предстојећем периоду могла пристати и на неку врсте поделе Косова, Јеремић је истакао да су све наше снаге у овом тренутку усмерене на то да се издејствује нови почетак у преговарачком процесу, и да је, стога, свако спекулисање на тему шта би могао бити коначан исход контрапродуктивно за напоре Београда.
Упитан да ли се прибојава ескалације насиља на Косову и да ли Београд може да пружи гаранције неалбанском становништву на Косову, Јеремић је поручио да Србија сасвим сигурно неће толерисати било какве једностране и насилне покушаје промене реалности на терену.
"Од пресудне је важности да се очувају мир и стабилност на територији Покрајине и да наши грађани не наседају на било какве провокације", нагласио је Јеремић.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић