Србија (не)треба да плати дуг за струју за север Косова
- Датум последње измене недеља, 17 јул 2011 22:52
- Погодака: 1076
То је пред наставак дијалога 20. и 21. јула у Бриселу најавила шефица приштинског тима Едита Тахири, у интервјуу приштинском листу "Коха диторе".
"Уколико се сложи српска страна са већ припремљеним предлозима, онда ће Србија морати Косову да плати све дугове, за отприлике 12 година, помоћу коришћења линија енергетске трансмисије", казала је Тахири.
Она је навела да предлог Приштине осим успостављања "електричне границе", предвиђа увођење плаћања електричне енергије и на северу јужне српске покрајине.
Тахиријева није прецизирала колики је износ који ће тражити да Србија плати, али је рекла да ће тачан износ утврдити посебан тим стручњака из области енергетике.
"Направили смо предрачун штете, али тренутно на томе ради један тим стручњака, како би добили тачан износ који ће бити надокнађен Косову", рекла је Тахиријева и додала да су експерти КЕК-а прорачунали да је дуг за струју на северу Косова два милиона евра на месечном нивоу а 24 на годишњем.
Тахиријева је додала да са косовске стране у предлогу још није утврђено да ли ће дуг платити потрошачи или Влада Србије.
"Верујем да ће дуг бити плаћен јер је КЕК вршио снабдевање струјом док је новац ишао у руке српске корпорације", додала је Тахири.
Она иначе верује да ће на шестој рунди дијалога, уз помоћ европског посредника Роберта Купера, поред енергетике бити постигнут нови пакет договора са Београдом о питањима телекомуникација, слободне трговине и враћању копија катастарских докумената.
Београд и Приштини су током досадашњег дијалога успели да се договоре о слободи кретања грађана, матичним књигама и начелно о нострификацији универзитетских диплома.
Стефановић: Дугови за струју нису предмет разговора
Шеф преговарачког тима Београда у разговорима са Приштином Борислав Стефановић негирао је данас да ће током предстојеће рунде преговора, 20. и 21. јула у Бриселу, бити речи о дуговањима житеља северног Косова за електричну енергију.
"Нетачно је да ће дуг за електричну енергију бити предмет предстојећих разговора у Бриселу", рекао је Стефановић Танјугу.
Стефановић је казао да дуговања за електричну енергију нису предвиђена планом и да је очигледно да Тахири користи сваку прилику да таквим изјавама допринесе бољем позиционирању приштинског тима и ње саме.
Према његовим речима, Тахири таквим изјавама, због различитих притиска, жели и да увери косовску јавност у неопходност наставка преговора са Београдом, као и да се ти преговори воде у њихову корист.
Ивановић: Нема разговора о плаћању струје на северу Косова
Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Оливер Ивановић потврдио је данас да плаћање струје која је потрошена на северу покрајине Косовској електроенергетској корпорацији (КЕК) неће бити тема предстојеће рунде разговора Београда и Приштине.
"Плаћање КЕК-у или приштинској власти струје која је потрошена на северу сигурно неће бити тема разговора. Тема може бити енергетика, али само у оном смислу да косовске власти схвате да су ЕПС и КЕК партнери и да ЕПС испоручује енергију на северу покрајине и да једино ЕПС може и да наплаћује струју", рекао је Ивановић Танјугу.
Он је оценио да отварање теме за коју се унапред зна да Београд неће прихватити може само значити лошу намеру Приштине да "опструира разговоре" који предстоје у среду, 20. јула у Бриселу.
Ивановић је рекао да се рачуни на северу Косова плаћају ЕПС-у и да ту неће бити никаквих промена.
Он сматра да шефица преговарачког тима Приштине у разговорима са Београдом Едита Тахири и приштинске власти треба, пре свега, да размисле о степену наплативости струје на Косову, који, према његовим речима, износи 40 одсто.
"Са тим степеном наплате, нема шансе да послује било која економски оријентисана енергетска корпорација", истакао је Ивановић и додао да "Срби нису проблем", јер је степен наплате рачуна за струју коју потроше Срби у Грачаници, Штрпцима и у другим деловима на централном Косову и Метохији 90 одсто.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић