Обавештења о конкурсима
Артемије одбио да разговара са Амфилохијем и Атанасијем
- Датум последње измене недеља, 13 јануар 2013 19:22
- Погодака: 1167
Светом архијерејском литургијом у манастиру Светог Архангела Михаила у Раковици почеће данас јесење заседање највишег црквеног тела, Светог архијерејског Сабора Српске православне цркве. Саборна литургија почеће у девет часова, а после ње биће служен парастос поводом годишњице упокојења патријарха Павла.
Једна од главних тема јесењег заседања Сабора, како је објавио и сам патријарх Иринеј, поново ће бити владика Артемије – архијереји би требало да расправљају о односу умировљеног епископа рашко-призренског према саборским одлукама, и о његовом схватању „црквеног поретка као таквог, нарочито из позиције умировљеног архијереја”.
Незванично, претходних дана митрополит црногорско-приморски Амфилохије и умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије тражили су да се састану са владиком Артемијем како би разговарали о новонасталој ситуацији, после објављивања писма владике Артемија у којем наводи да више неће поштовати „неканонске” синодске и саборске одлуке, као и да је себе сматра за доживотног епископа рашко-призренског.
Владика Артемије је, наводно, одбио да разговара са митрополитом Амфилохијем и владиком Атанасијем на ту тему, али им је поручио да могу увек свратити „на кафу” у манастир Шишатовац, где он, по одлуци Синода, борави после напуштања Епархије рашко-призренске. Не зна се, такође, ни да ли ће владика Артемије присуствовати заседању Сабора, будући да као умировљени епископ може да буде на заседању највишег црквеног тела само ако му сабор архијереја упути позив. Према неким сазнањима, владици Артемију је наговештено да би могао бити позван на седницу Сабора, али се још не зна да ли ће он и присуствовати скупу. Архијерејима би требало да буде подељено и друго издање књиге „Истина о случају владике Артемија”, чији је приређивач Љубомир Протић, у којој су сабрани текстови о дешавањима непосредно пре и после одлуке о разрешењу владике Артемија.
Сабор би, према најавама из црквених кругова, могао да расправља и о подели неких епархија СПЦ, а помињане су Архиепископија београдско-карловачка, Рашко-призренска и Нишка епархија. У више наврата, поједини архијереји говорили су о потреби да епархије са великим бројем верника буду подељене, а помињани су чак и могући епископи који би дошли на њихово чело. Међутим, будући да ће Сабор највероватније трајати краће, можда свега два или три дана, због кратког времена претпоставља се да ће одлуке о арондацији епархија бити остављене за мајско заседање. Такође, три епархије тренутно су упражњене: Нишка, после избора владике нишког за патријарха, Рашко-призренска, којом привремено управља администратор, митрополит Амфилохије, и Митрополија либертивилско-чикашка, после упокојења митрополита Христофора. Питање именовања нових владика који би управљали тренутно упражњеним епархијама, могло би се наћи на дневном реду Сабора, али постоји могућност и да и то питање буде остављено за наредно заседање.
Газиместан 2012. године
Мудрости патријарха ПавлаВерујући у Господа остварујемо смисао живота... Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству... |
Злочини над Србима на Косову и Метохији
Крвава жетва 1999. у Старом Грацку
23. јула 1999. године у Старом Грацку код Липљана на њиви зверски је убијено четрнаест
Крематоријум за Србе - Клечка
Село Клечка , 27. август 1998.
Српска полиција открила је кремациону пећ у фабрици
Убиство шесторо српских младића у кафићу ''Панда'' у Пећи
Страдање фамилије Костић из Ретимља
Отац Харитон Лукић
Злочини гњиланске групе
Злочин у Гораждевцу
13. августа 2003. године у Гораждевцу убијена су српска деца. Многи међународни званичници
17. март 2004. - ПОГРОМ
СРБИ УБИЈЕНИ У МАРТОВСКОМ ПОГРОМУ 2004. ГОДИНЕ
- СПАСОЈЕВИЋ БОРИВОЈЕ (1941) из Косовске Митровице,
Напад на аутобусе код Подујева
16. фебруара 2001. године извршен је терористички напад на аутобусима Ниш Експреса у Ливадицама
Убиства у Церници
01.09.2003. године
Миломир Савић, рањен у нападу у Церници, подлегао повредама
Новица
Списак убијених Срба
Овај списак
СПИСАК УБИЈЕНИХ СРБА НА КОСОВУ И МЕТОХИЈИ ОД ДОЛАСКА КФОРА 1999. ГОДИНЕ
Списак киднапованих Срба
Овај списак није комплетан (ако знате имена убијених Срба који се не налазе на овом списку
Распеће Ђорђа Мартиновића
“Шиптарски терористи набили га на колац пpвoг маја1985г.
Истина скривана пeтнaecт година.
ПРАВОСЛАВНИ ХРАМОВИ УНИШТЕНИ ОД ДОЛАСКА КФОРА И УНМИКA
На списку се налази 140 уништених православних објеката на Косову и Метохији од 1999. |
Обећања политичара
Део Вулинових (не)испуњених
јануар 2013. - Немојмо да уносимо немир међу Србе на
Остају српске институције на
Нећу се смирити док Косово и
Како је нестао акциони план?
Од 17. фебруара ове године, када су косовскe институције
Никада нећемо признати
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић поновио је
Никада нећемо признати Косово
07. јануар 2012 - Председник Србије Борис Тадић